Kategorier
Recensioner

Stefan Dahlströms recension av Om Sirius

Nu ska jag göra något så oväntat som att recensera en bok. Men eftersom det är en så pass tunn bok på 74 sidor finns det utrymme för mig. På bokmässan i Göteborg släppte Tora Greve fackboken ”Om Sirius” Boken behandlar dubbelstjärnan Sirius som är den starkaste stjärnan vi kan se från jorden.

Stjärnsystemet Sirius är central för Tora Greve övriga skönlitterärt verk och det är fascinerande hur mycket fakta det finns om en plats så långt bort, som vi ej än besökt.

Greve går igenom det vi vet om stjärna och dess omgivning rent vetenskapligt men även dess myter och historia, då den lämnat ett betydande kulturellt avtryck. Samtidigt vävs personliga upplevelser och små berättelser in, vilket gör boken mer personlig.

Det är mycket uppenbart att Tora greve haft ett färgstarkt liv med många resor och mött historier och myter som är mycket unika. När hon berättar om möten mellan potentiella stjärnfarare från Sirius ryck jag tillbaka till min egen ungdomliga fascination av Erich von Däniken böcker och teorin att utomjordingar kan ha besökt jorden i forntiden. Det är ett nostalgiskt och välkommande besökt för min egen del och ger denna sakprosa sin egen prägel som gör att den lämnar de verifierade vetenskapernas svär.

Boken knyts ihop snyggt med hennes egen relation med Sirius och jag lockas att läsa mer av Toras skönlitterära verk. Det är en lättläst bladvändare med en personligt tilltal som jag uppskattar och är en bra inkörsport till hennes övriga böcker.

Länk till Stefans sida på Instagram: https://www.instagram.com/p/DPtEAadCu2H/

Av forlag

Tora Greve startade förlaget för att det skulle ta för lång tid att publicera hos någon annan. Dessutom har böckerna lång livstid. Det har även de andra samarbetande författarna insett.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *